Úvodná stránka
SLOVAKENGLISH

Oznámenie o zistení nevyhovujúceho výrobku

aktualizované dňa 16.6.2021
Bezpečnosť potravín

Označovanie potravín a ďalšie otázky o potravinách
Najčastejšie kladené otázky a odpovede k označovaniu potravín a k potravínám všeobecne zobrazíte klinutím na:


Charitatívne organizácie
Zoznam zaregistrovaných charitatívnych organizácií pre nakladanie s potravinami po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti podľa § 6 ods.7 zákona č.152/1995 Z.z. o potravinách v znení neskorších predpisov.


Zakázaná látka nitrafurazon (metabolit nitrofuranu) v hlboko mrazených Pangasius filetách (obchodná. značka Frigo) z Vietnamu.


      Úradný dozorný orgán v Českej republike prostredníctvom rýchleho systému varovania pre potraviny a krmivá (RASFF) informoval Štátnu veterinárnu a potravinovú správu, že zásielka výrobku hlboko mrazený Pangasius filety (Pangasius spp.) pôvodom z Vietnamu obsahuje zakázanú látku nitrofurazon (metabolit nitrofuranu) v množstve 10,3 μg/kg – ppb (max. povolený limit = 1 μg/kg – ppb). Táto zásielka bola dovezená z Vietnamu cez Nemecko do Českej republiky a následne distribuovaná na Slovensko.

V období február - marec 2015 bol hlboko mrazený Pangasius filety (Pangasius spp.) (Lot VN197/IV/235, DMT: 25.12.2016 / 26.12.2016) dovezený do skladov: Metro SK, Kostolanská 1 922 42 Madunice, Sniežik ČAB, Lahna 269, 951 24 Nitra-Čab, Ryba Žilina, Martina Rázusa 5, 011 22 Žilina.

Nitrofurany patria do skupiny liekov, ktoré nesmú byť používané pre zvieratá, ktoré sú určené na produkciu potravín včítane výrobkov akvakultúry z dôvodu preukázaných karcinogénnych účinkov.

Z tohto dôvodu Štátna veterinárna a potravinová správa SR odporúča mrazené Pangasius filety zn. Frigo pôvodom z Vietnamu z uvedeného Lotu nekonzumovať a vrátiť naspäť do obchodu.

Obrazová dokumentácia


Mrazené Pangasius filety