Úvodná stránka
SLOVAKENGLISH

Kontaminácia sušeného mlieka jedom na hlodavce v Poľsku

aktualizované dňa 16.6.2021

V Poľsku bola zistená kontaminácia sušeného mlieka jedom na hlodavce. Prípadom sa zaoberá poľská prokuratúra. Sušené mlieko bolo použité ako zložka na výrobu 9 druhov vaflových trubičiek s rôznymi náplňami v spoločnosti Magnolia, s. p. o. Poľsko o tejto skutočnosti informovalo dňa 19.1.2013 cez rýchly výstražný systém pre potraviny a krmivá. Podľa výstražného hlásenia bola cukrovinka distribuovaná na území celého Poľska, tri druhy tiež do Českej republiky, na Slovensko, do Nemecka a Lotyšska.

Podľa doterajších zistení niektoré druhy vaflových trubičiek - Stilla DolceCocoa Rolls 2x50g” (Rurka waflowa oblewana wewnątrz kremem czekoladowym z czekolady mlecznej), Vanila wafles (Wafle z kremem waniliowym), Wafle Max (Rurka waflowa sucha cienka 70 g), Poesia Milk Cream (Wafle mleczne Poezja), Wiener Eiswaffel (Wafle z kremem waniliowym) boli dovezené na Slovensko a predávané v spoločnosti TESCO a KAUFLAND. Obe spoločnosti sťahujú výrobky z predaja.

Spoločnosť TESCO Stores doviezla len jeden druh oblátok a to s vanilkovým krémom s dátumom minimálnej trvanlivosti 21.04.2013 a 10.05.2013, tieto nedistribuuje a sú sťahované z predaja. Spoločnosť Kaufland SR v. o. s. sťahuje z predaja Stilla Dolce trubičky plnka kakao, 2 x 50g.

Inšpektori úradnej kontroly potravín vykonávajú kontroly v obchodnej sieti, nakoľko cukrovinky sa mohli dostať k slovenským spotrebiteľom aj inou cestou ako priamou dodávkou od výrobcu z Poľska spoločnosti Magnolia, s. p. o. do obchodných reťazcov. Preto vyzývame spotrebiteľov, aby nekonzumovali oblátky Stilla Dolce Cocoa Rols, Vanila wafles, Wafle Max, Poesia Milk Cream, Wiener Eiswaffel vyrobené po 22. novembri 2012, t. j. s dátumom minimálnej trvanlivosti 21.04.2013 a neskôr. Zakúpené oblátky je potrebné vrátiť do obchodu, kde boli zakúpené. V žiadnom prípade ich nie je možné použiť ako krmivo pre zvieratá.

Dňa 23.1.2013 ŠVPS SR dostala prostredníctvom rýchleho výstražného systému informáciu o ďalších druhoch cukroviniek, ktoré môžu byť kontaminované. Jedná sa o PéCé Nugátové Trubičky v balení 35g a s označením doby minimálnej trvanlivosti do 24.06.2013, 07.07.2013, 03.09.2013, PéCé Vanilkové Trubičky v balení 35g a s označením doby minimálnej trvanlivosti do 07.07.2013.
Tieto výrobky boli dodané od poľského výrobcu Magnólia, zabalené v ČR a sú predávané pod týmito názvami. Poľská kompetentná autorita informovala,že mlieko, ktoré mohlo byť kontaminované bolo distribuované do 6 výrobných závodov v Poľsku. Iba výrobky spoločnosti Magnólia boli distribuované do iných krajín, ostatné prevadzkárne distribuovali svoje výrobky iba v rámci Poľskej republiky.
Bližšie informácie nájdete na webovej stránke www.gis.gov.pl.


 
kontaminácia sušeného mlieka jedom na hlodavce