Úvodná stránka
SLOVAKENGLISH

Oznámenie o nebezpečnom výrobku Slimming Coffe Lishou

aktualizované dňa 16.6.2021
Bezpečnosť potravín

Označovanie potravín a ďalšie otázky o potravinách
Najčastejšie kladené otázky a odpovede k označovaniu potravín a k potravínám všeobecne zobrazíte klinutím na:


Charitatívne organizácie
Zoznam zaregistrovaných charitatívnych organizácií pre nakladanie s potravinami po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti podľa § 6 ods.7 zákona č.152/1995 Z.z. o potravinách v znení neskorších predpisov.

Počas úradnej kontroly potravín pri dovoze potravín z tretích krajín bola odobratá vzorka výrobku kávy obohatenej o rastlinné zložky s účinkom na chudnutie s názvom “Slimming Coffee Lishou Instant Coffee Baian“, dátum výroby 2014/08/06, výr. dávka 140806, minimálna trvanlivosť 2016/08/05, výrobca Supervise the manufacture of Baian (Hongkong) International Group Co. LTD, krajina pôvodu Čína, v ktorom bola laboratórnou analýzou dokázaná prítomnosť nepovolenej zložky sibutramínu.

Výrobok okrem toho nebol označený v slovenskom jazyku a z označenia v angličtine vyplýva, že je čisto prírodného zloženia z kávy a bylín (Griffonia simplicifolia, Hunger oblivion gras, Tuckahoe), ktoré po odbornom posúdení nie sú schválené na použitie v potravinách v EÚ. Ďalej sa v anglickom texte na obale uvádza, že na základe uskutočnených štúdií je výrobok čisto prírodný, zdravý a bezpečný kávový nápoj.

Upozorňujeme spotrebiteľov na opatrnosť pri kúpe a konzumácii takýchto výrobkov, ktoré sú v ponuke prostredníctvom rôznych internetových predajcov.

Čo je sibutramín, jeho účinky a dôvody zákazu jeho konzumácie.

 Sibutramín je syntetická účinná látka, ktorá bola v minulosti zložkou liekov na predpis, určených na liečbu obezity. Účinok sibutramínu sa prejavoval v tom, že u konzumenta vyvolával pocit nasýtenia bez nutkavej potreby nadmernej konzumácie jedál. Okrem tohto pozitívneho účinku v liečbe obezity, však sibutramín vykazuje aj závažné vedľajšie účinky a to hlavne jeho nepriaznivý vplyv na kardiovaskulárne ochorenia.

Európska lieková agentúra pre posudzovanie účinkov liečiv vydala v roku 2010 odporúčanie pre členské štáty EÚ na zamedzenie ďalšej registrácie liekov s obsahom sibutramínu v celej EÚ a to z dôvodu, že vedľajšie účinky sibutramínu sú pre zdravie človeka oveľa nebezpečnejšie, ako je jeho prínos v liečbe obezity.

Uvedené výrobky sa bežne uvádzajú do obehu hlavne prostredníctvom internetového predaja. Výrobok nebol uvedený na trh. Upozorňujeme spotrebiteľov na tento druh výrobkov, aby boli obozretní, pretože zo strany orgánov úradnej kontroly potravín nie je možné analyzovať všetky výrobky, ktoré sú uvádzané na trh prostredníctvom internetového predaja.

Viac na http://www.sukl.sk/sk/bezpecnost-liekov/bezpecnostne-upozornenia/otazky-a-odpovede-pozastavenie-registracie-liekov-s-obsahom-sibutraminu?page_id=2260

Dokumentácia

Slimming Coffe LishouSlimming Coffe Lishou Slimming Coffe LishouSlimming Coffe LishouSlimming Coffe Lishou